Obilježen Svjetski dan multiple skleroze
Podrška oboljelima vidi se u malim stvarima
Svjetski dan multiple skleroze, koji se svake godine obilježava 30. svibnja, prigoda je za podizanje svijesti o ovoj složenoj, često nepredvidivoj neurološkoj bolesti, ali i za izražavanje podrške osobama koje se s njom svakodnevno suočavaju. Ovaj dan nas podsjeća kako je multipla skleroza globalni zdravstveni izazov, ali i važan društveni problem.
U obilježavanje ovogodišnjeg Svjetskog dana multiple skleroze uključio se i Grad Zaprešić, koji je u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zaprešića simbolično osvijetlio Vršilnicu u Novim dvorima narančastom rasvjetom – bojom koja simbolizira nadu i zajedništvo u borbi protiv multiple skleroze.
Članovi Društva multiple skleroze Zagrebačke županije i prijatelji tom su se prigodom okupili kako bi oboljelima poslali poruku da im se pridruže, jer unatoč brojnim problemima s kojima se susreću, na njihovim druženjima vedrine gotovo nikad ne nedostaje.
„Potičemo oboljele da dođu u udrugu, jer jedni druge ćemo najbolje razumjeti. Sigurno ćemo se i nasmijati, a to je za sve bolesti uvijek dobra terapija”, istaknula je Mirjana Krpeljik potpredsjednica Društva.
Predsjednica Branka Lukić je tom prigodom zahvalila Gradu Zaprešiću na uvažavanju mišljenja i problema s kojima se oboljeli susreću, a sve koji provode lokalnu politiku pozvala je na suradnju i savjetovanje oko projekata kao što su pješački prijelazi i pothodnici koje zdravom čovjeku ne predstavljaju problem, dok osobama s invaliditetom predstavljaju ozbiljnu prepreku. Pa je tako recimo devastiranje dizala u pothodniku u Savskoj ulici nekome zabava, a nekome jedini način za doći na željezničku stanicu. Ovaj dan ima za cilj prisjetiti se važnosti solidarnosti, razumijevanja i zajedništva. Pružimo ruku podrške osobama koje žive s multiplom sklerozom i nastavimo graditi društvo u kojem će imati jednake mogućnosti za kvalitetan, ispunjen i dostojanstven život.
Društvo multiple skleroze Zagrebačke županije sa sjedištem u Zaprešiću djeluje od 2003. godine s ciljem podizanja kvalitete života osoba oboljelih od MS-a. Velika im je želja je dobivanje većeg i pristupačnijeg prostora kako bi svojim brojnim aktivnostima mogli dodati i program terapija.