Uskoro kreće obnova privatnih zgrada oštećenih u potresu
Dvije su godine prošle od razornog potresa na Banovini koji je i Zaprešiću nanio velike štete, a neke od naših sugrađana ostavio i bez doma. Nakon prilično dugotrajne i zahtjevne procedure, napokon će započeti obnova stambenih zgrada na Trgu žrtava fašizma.
Naime, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje, a u skladu s Odlukom o obnovi koju je donijelo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, izdao je Rješenje o isplati novčane pomoći za obnovu zgrade na TŽF 17 u iznosu od gotovo 4,2 milijuna kuna. U narednim danima, nakon što transakcija bude fizički obavljena na račun pričuve, GSKG kao upravitelj će pokrenuti postupak javne nabave za odabir izvođača radova.
”Zadovoljni smo što smo primili prvo rješenje za isplatu novčane pomoći za obnovu zgrade na TŽF 17. Sam postupak bio je vrlo dug, odrađeno je puno sastanka, a stanari su morali donijeti mnogo odluka. Ovdje je riječ o samoobnovi, kako su stanari sami odlučili. Ugovorili smo prvo izradu elaborata pa projektnu dokumentaciju i kontrolu projekata, da bi na kraju svi projekti prošli tehničko financijsku kontrolu. Negdje u veljači, najkasnije u ožujku, imat ćemo odabranog izvođača radova i krenut će sama obnova”, pojasnio je Krešimir Tuđman iz zaprešićke ispostave GSKG-a.
Pri kraju su postupci i za ostale zgrade – 2, 3, 13, 15 i 16, pa početkom sljedeće godine očekujemo provedbu javne nabave za obnovu i tih zgrada. Samo stanari na broju 14 nisu pristali na obnovu, nego su zatražili uklanjanje objekta.
Predstavnica Vijeća stanara zgrada oštećenih u potresu, Ksenija Vanjorek Stojaković, naglasila je kako je ponosna na svoj grad i izvrstan timski rad kojim se u najkraćem mogućem roku došlo do rješenja krizne situacije.
„Zahvaljujući trudu i odličnoj suradnji Grada Zaprešića s državnim tijelima s jedne strane te s GSKG-om i nama suvlasnicima oštećenih zgrada s druge, napokon smo dočekali prva sredstva za konstrukcijsku obnovu. Ova suradnja državnih i lokalnih vlasti s privatnim vlasnicima je zaista izvrstan model u rješavanju egzistencijalnog stambenog pitanja građana i može služiti kao primjer drugim sredinama“, zaključila je Stojaković.
Valja podsjetiti da je Grad Zaprešić žurno nakon potresa počeo provoditi radnje, prvenstveno pomoći građanima čije su zgrade poprimile ozbiljne konstrukcijske štete, a u skladu sa svojim ovlastima i mogućnostima. Tako im je pomogao pronaći zamjenski smještaj te im je upućena jednokratna novčana pomoć po 5.000 kuna, ukupno 465.000,00 kuna za 93 kućanstva koja su u vrijeme potresa koristila stan za koji je, nakon statičkog pregleda zgrade, utvrđeno da nije podoban za stanovanje. Također je financiran prvotni smještaj i boravak u pansionu GEC, a Grad je stanarima počeo sufinancirati smještaj u zamjenskim stanovima iznosom od 2.000 kuna mjesečno, za što je u dvije godine isplaćeno ukupno 2.839.583,00 kuna pomoći. Kako bi se ubrzala procedura koja prethodi samoj obnovi, Grad Zaprešić preuzeo je od stanara troškove izrade elaborata ocjene postojećeg stanja konstrukcije i projekata obnove, a u gradskom proračunu za sljedeću godinu, već treću zaredom, osigurana su sredstva za nastavak sufinanciranja smještaja iseljenim stanarima.
”Ubrzo nakon potresa, za naše javne zgrade, ali i privatne, pronašli smo statičare za prvu procjenu stanja, a onda u skladu s tim prionuli rješavanju problema. Kada govorimo o obnovi zgrada čiji su stanovi u privatnom vlasništvu, Grad Zaprešić nije aktivni nositelj obnove, ali je od početka aktivni sudionik. Potaknuli smo i podržali vlasnike stanova da ne čekaju organiziranu obnovu, već da krenu u samoobnovu koju će država 100% financirati, i to tako što smo umjesto njih preuzeli financiranje troškova za brze preglede, elaborate i projekte obnove.“ – rekao je gradonačelnik Zaprešića Željko Turk.
Povratak Zaprešićana u njihove domove svakako je najvažniji, no kada je riječ o obnovi nakon potresa, valja dodati i kako je u tijeku cjelovita obnova zgrade Pučkog otvorenog učilišta koja će obuhvatiti statičko pojačanje konstrukcije, rekonstrukciju svih instalacija i sanaciju vanjske ovojnice s ciljem povećanja energetske učinkovitosti. Završetak radova planiran je za proljeće 2024. godine, a ukupna vrijednost građevinskih radova iznosi gotovo 23 milijuna kuna. Sredstva je osigurala Zagrebačka županija kroz natječaj u okviru decentraliziranih sredstava za obnovu od potresa, dok će se opremanje po završetku radova financirati iz gradskog proračuna.
Očekuju se i sredstva iz Zagrebačke županije za cjelovitu obnovu javne zgrade na Trgu žrtava fašizma 1 kako bi se javne službe, Sud, Gruntovnica i Katastar, ponovno okupile na jednu lokaciju i tako olakšale potrebe građana za njihovim uslugama.